Muzyka · 18 kwietnia, 2021

Kołysanka nie tylko dla malucha.

Napisano już wiele artykułów o zbawiennym wpływie kołysanek na rozwój psychiczny i fizyczny dziecka. Jeżeli jednak nadal nie czujesz, że chcesz śpiewać Twojemu dziecku, koniecznie sprawdź jakie korzyści możesz odnieść. 

Sposób na dobry nastrój

Jak pokazują badania śpiewanie kołysanek pomoże Ci się zrelaksować oraz poradzić sobie z wymaganiami stawianymi przez macierzyństwo. Jeżeli  zdarza Ci się przeżywać poczucie porażki, frustracji czy napięcia, wieczorny śpiew pomoże Ci się od nich uwolnić. Liczne analizy wykazują, że słuchanie kołysanki służy jako ujście dla wszystkich negatywnych emocji. Wydzielające się podczas tej czynności hormony szczęścia, pomagają Ci poczuć się bardziej rozluźnioną, a tym samym szczęśliwszą. 

Poza tym teksty śpiewanych kołysanek mogą zacząć odzwierciedlać Twoje stany emocjonalne. Angażując się w śpiewanie o własnych uczuciach, dajesz sobie pole do zrozumienia ich i zastanowienia się nad nimi. Śpiewanie pozwoli Ci wyrazić określone emocje i przejąć nad nimi kontrole. W tym sensie śpiewanie kołysanek może stanowić drogę do wyrażania i zrozumienia samego siebie.

Wpływ muzyki na zdrowie

Śpiewanie jest w pewnym sensie eliksirem młodości. Z jego pomocą dłużej zachowasz sprawność i witalność. Dzięki codziennemu śpiewaniu kołysanek możesz poprawić swój stan zdrowia oraz zapobiegać chorobom neurodegeneracyjnym. Czynność ta, poprzez aktywacje autonomicznego układu nerwowego, zmniejsza ryzyko poważnych skutków chorób i urazów mózgu. Pomaga również zminimalizować zaburzenia demencyjne. Dzięki pobudzaniu różnych ośrodków mózgowych, zwiększa plastyczność mózgu, a także jego regeneracje.